Czy warto budować dom energooszczędny

Osoby, które zastanawiają się nad budową własnego domu coraz częściej rozważają możliwość postawienia domu energooszczędnego. Wszystko z uwagi na wciąż rosnące ceny energii (gazu, oleju, prądu). Każdy chce przecież płacić mniej, nie łapać się za głowę za każdym razem, kiedy przychodzi rachunek za ogrzewanie. Temat wbrew pozorom nie jest wcale taki łatwy. Co trzeba wiedzieć? Otóż, żeby postawić dom energooszczędny trzeba liczyć się z większymi kosztami, bowiem niezbędne jest zastosowanie najnowszych technologii, jakie dostępne są na rynku.

W Polsce od kilkudziesięciu lat stawiało się budynki tak samo, technologia była po prostu niezmienna. W wyniku licznych kampanii, zwiększania się świadomości Polaków domami energooszczędnymi klienci zaczęli interesować się częściej.

Jeśli chodzi o domy energooszczędne to niezwykle ważne jest jego zorganizowanie w stosunku do słońca. Najlepiej jest zaplanować jak największą ilość przeszkleń od strony południowej, zaś elewacje z małymi oknami od północnej. Domy energooszczędne wymagają nie tylko dobrego projektu, ale i odpowiednio dużej działki, która umożliwi jego zrealizowanie (budynek można dowolnie obrócić, ustawić do słońca, żadne drzewa nie zasłaniają promieni słonecznych itp.)

Jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w budynku, to nie należy pomijać w tej kwestii jakości stolarki okiennej (najlepiej zastosować stolarkę, na przykład Rehau, a także trzy- czteroszybowego szklenia).

Architekt, który tworzy projekt domu energooszczędnego musi przyporządkować wszystkie elementy tak, żeby sprostać wymogom dotyczącym rocznego zapotrzebowania na energię. Właśnie z tego powodu domy energooszczędne mają zazwyczaj oryginalny, niekiedy wręcz kontrowersyjny, bo futurystyczny wygląd.

Bo jak jednym zdaniem opisać dom energooszczędny? To budynek, który nie zużywa więcej niż 60 kWh energii na 1m2 powierzchni użytkowej. W przypadku domu tradycyjnego liczba ta jest dwa razy większa.

Przyszłość to nie tylko domy energooszczędne, ale także ekologiczne! Ekologiczne rozwiązania można zastosować także w przypadku mniejszych powierzchni, czyli w mieszkaniach. Nie chodzi tylko i wyłącznie o segregację odpadów, zakręcanie wody, wyłączanie światła, ale o najnowsze technologie, które są przecież znacznie bardziej zaawansowane.

Oczywiście nie da się uniknąć wspominania o ekologii nie mówiąc o energooszczędności. Nasza energooszczędność przekłada się nie tylko na korzyści finansowe, ale ma także zbawienny wpływ na środowisko (zmniejszamy chociażby emisję CO2).

Warto zadbać o odpowiedni dobór sprzętu RTV i AGD. Inwestycja w sprzęt energooszczędny pozwala nam dbać o środowisko. Dlatego może warto wydać trochę więcej na pralkę, lodówkę czy zmywarkę? Oszczędzamy wodę, energię, dbamy o środowisko, a ponadto nasze rachunki są niższe!

Stary sprzęt należy oddawać do specjalnych punktów. Powinniśmy pokusić się o zakup żarówek energooszczędnych, które zmniejszają ilość zużycia prądu bez konieczności zmniejszania ilości oraz natężenia światła. Jeśli mamy taką możliwość możemy zainwestować w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem (np. Fotokomórki).

Energooszczędne domy i ekologiczne mieszkania to przyszłość, która tworzy się na naszych oczach. Dziś z najnowszych rozwiązań technologicznych korzystają nieliczni (przede wszystkim ze względów finansowych), jednakże za kilka lat będzie to po prostu standard w budownictwie!