Panele słoneczne, kolektory słoneczne

Budowa własnego domu to w znacznej większości przypadków duży wysiłek finansowy o którym nieprędko się zapomina. Comiesięczne raty kredytów nie pozwalają na pełen życiowy komfort. Do tego stałe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości często dopełniają ciężar jaki musi udźwignąć budżet domowy. Na szczęście istnieją rozwiązania pozwalające zmniejszyć te wydatki.

Jedną z możliwości jest wykorzystanie energii słonecznej. kolektory słoneczneObecnie energia słoneczna najczęściej wykorzystywana jest do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Nowoczesne kolektory słoneczne dzięki wysokiej sprawności pozwalają na zapewnienie ciepłej wody wszystkim mieszkańcom nie tylko domu jednorodzinnego, ale także bloków wielorodzinnych. Oszczędności jakie można dzięki nim osiągnąć oraz dotacje udzielane przez rządy i organizacje powodują, że coraz częściej można dostrzec na dachach zainstalowane kolektory słoneczne różnych wielkości. Instalacje takie przynoszą także inną korzyść – są ekologiczne i chronią środowisko.
Oprócz ogrzewania wody, energia słoneczna wykorzystywana jest także do wytwarzania prądu elektrycznego. Szczególnie takie rozwiązania stosuje się w miejscach oddalonych od sieci elektrycznej. Panele słoneczne zasilają bardzo często takie urządzenia jak : telefony awaryjne na autostradach, boje nawigacyjne, latarnie morskie, stacje meteorologiczne i telekomunikacyjne. Jednak coraz częściej pojawiają się one także na indywidualnych posesjach jako uzupełnienie instalacji głównie oświetleniowych. W kolejnych felietonach zajmiemy się głównie zastosowaniem paneli słonecznych w gospodarstwie domowym.